SECTIONS
TRAFFIC
COMMENTS0
x

Counterpoint music festival announces daily schedule

Counterpoint

Free access to myAJC for AJC subscribers.

Explore

If you need to make plans for Counterpoint weekend, festival organizers have released the daily set times.

No surprise that Outkast lands the prestigious closing slot on Sunday, April 27, and will perform from 10-11:30 p.m.

In addition to previously announced Counterpoint info (which you can check out here), the fest will also stage morning yoga sessions (10-11 a.m., so the late-night revelers don’t need to awaken at the crack of dawn) with yogi Nick Atlas.

Games (Bocce, Cornhole and giant Jenga), daily costume competitions and a “Pimp Your Campsite” challenge will give attendees some non-musical options.

Also this year, Counterpoint has partnered with the Scratch DJ Academy – which recently opened an Atlanta branch – to provide educational workshops and quick, hands-on lessons with instructors from 1-5 p.m. April 26 and 27. 

A limited number of weekend passes ($199 for three days GA and $224 GA with camping) and single day tickets ($90 per day) remain available at the festival’s final ticket price.  VIP, camping and $20 pre-party passes (for the Thursday kick-off event) are also available.  More information on all the ticketing and camping options can be found at http://www.counterpointfestival.com/.  Questions, comments or concerns regarding orders, please contact Front Gate Tickets or by phone, 888-512-74699 a.m.-9 p.m. Monday-Saturday.

Full set times for Counterpoint 2014 are as follows:

Thursday, April 24

Midway Stage
8:15 PM:  Mad Violinist
9:15 PM:  Modern Measure
10:15 PM:  Exmag
11:15 PM:  Star Slinger

Friday, April 25

blu Freedom Stage
4:00-5:00 PM:  Poolside
5:45-6:45 PM:  Moon Taxi
7:45-9:00 PM:  Big Gigantic
10:00 PM-12:00 AM:  Pretty Lights

Hillside Stage
5:00-5:45 PM:  Deep Cotton
6:45-7:45 PM:  Schoolboy Q
9:00-10:00 PM:  Matt & Kim

Steeple Stage
5:30-6:30 PM:  Martina McFlyy
6:45-7:45 PM:  Pegboard Nerds
8:00-9:00 PM:  Green Lantern
9:15-10:30 PM:  Mat Zo
11:00 PM-12:00 AM:  Rich Homie Quan
12:30-1:45 AM:  Krewella

Underground 
5:15-6:00 PM:  BLKK Morris
6:30-7:15 PM:  Infinity Shred
7:45-8:45 PM:  Tourist
9:15-10:30 PM:  Papadosio
11:15 PM-12:30 AM:  Jonas Rathsman
12:45-2:00 AM:  Boys Noize

Midway Stage
9:00-10:00 AM:  Morning Meditation with Nick Atlas
10:00-11:00 AM:  Yoga with Nick Atlas
11:00 AM-12 NOON:  Creative Hoop Dance with Orly Waanounou and Diana Khatib

Friday Local Stage Presented by Creative Loafing (at the Midway Stage)
12:30-1:15 PM:  Ill Poacher
1:45-2:30 PM:  Hello Ocho 
3:00-4:00 PM:  deadCAT

Saturday, April 26

blu Freedom Stage
1:45-2:45 PM:  Wild Cub
3:45-4:45 PM:  St. Lucia
5:45-6:45 PM:  Janelle Monae
7:45-9:00 PM:  J. Cole
10:30 PM-12:00 AM:  Foster The People

Hillside Stage
1:00-1:45 PM:  JMSN
2:45-3:45 PM:  Dan Croll
4:45-5:45 PM:  Rubblebucket
6:45-7:45 PM:  A-Trak
9:00-10:30 PM:  STS9

Steeple Stage
1:45-2:30 PM:  DJ Contest Winner
2:45-3:30 PM:  Chris Bushnell
3:45-4:30 PM:  Mayhem
4:45-5:45 PM:  Lance Herbstrong
6:00-7:00 PM:  Butch Clancy
7:15-8:15 PM:  Kill Paris
8:30-9:30 PM:  Hucci
9:45-10:45 PM:  Griz
11:00 PM-12:15 AM: Wolfgang Gartner
12:30-2:00 AM:  Above & Beyond

Underground
1:45-2:30 PM:  The Difference Machine
2:45-3:30 PM:  Shreddie Mercury
3:45-4:30 PM:  Five Knives
5:00-6:00 PM:  The Floozies
6:15-7:15 PM:  Thriftworks
7:30-8:30 PM:  Nosaj Thing
8:45-9:45 PM:  XXYYXX
10:00-11:00 PM:  The Polish Ambassador
11:15 PM-12:15 AM:  Ott
12:45-2:00 AM:  Shpongle (Simon Posford DJ Set)

Midway Stage
9:00-10:00 AM:  Morning Meditation with Nick Atlas
10:00-11:00 AM:  Yoga with Nick Atlas
11:00 AM-12 NOON: Detox Yoga Flow with Rachelle Knowles
1:00 PM-5:00PM: Scratch DJ Academy

Sunday, April 27

blu Freedom Stage
1:45-2:45 PM:  YACHT
3:45-4:45 PM:  Run the Jewels (El-P & Killer Mike)
5:45-6:45 PM:  Thievery Corporation
7:45-9:00 PM:  Major Lazer
10:00-11:30 PM:  Outkast

Hillside Stage
1:00-1:45 PM:  Basic Vacation
2:45-3:45 PM:  The Revivalists
4:45-5:45 PM:  Chance The Rapper
6:45-7:45 PM:  Phantogram
9:00-10:00 PM:  Sleigh Bells

Steeple Stage
1:00-1:45 PM:  Skrause
2:00-2:45 PM:  Ployd
3:00-3:45 PM:  Bagheera
4:00-5:00 PM:  Kap Slap
5:15-6:15 PM:  Minnesota
6:30-7:30 PM:  GTA
7:45-8:45 PM:  Congorock
9:00-10:00 PM:  Flosstradamus
11:45 AM-1:00 AM: Flux Pavilion

Underground
1:30-2:15 PM:  Chrome Sparks
2:45-3:30 PM:  Real Magic
3:45-4:30 PM:  Roman Gianarthur
4:45-5:30 PM:  Ratking
6:00-7:00 PM:  Cashmere Cat
7:15-8:15 PM:  Watch The Duck
8:45-9:45 PM:  Thundercat
11:45 PM-1:00 AM: Tycho

Midway Stage
9:00-10:00 AM:  Morning Meditation with Nick Atlas
10:00-11:00 AM:  Yoga with Nick Atlas
11:00 AM-12 NOON:  Monkey Chant! with Nick Atlas
1:00 PM – 5:00PM: Scratch DJ Academy

Most Read